В Україні цигарки хочуть продавати по 100 гривень за пачку - Редакция UNP

11:02 11 Сентябрь Киев, Украина

В Україні цигарки хочуть продавати по 100 гривень за пачку У парламенті планують розглянути законопроект, який пропонує підняти ставки акцизу на тютюнові вироби у 2,5 раза. Про це повідомляє директор департаменту конкурентоздатності Федерації роботодавців України Олександр Яворський, пише УНІАН. Експерти очікують подальшого падіння доходів держбюджету від тютюнового акцизу і зростання контрабанди в 4,5 раза. Середня вартість пачки сигарет вже з початку 2020 року може зрости з сьогоднішніх 36 гривень до 82 гривень.

А по дорожчих брендах може перевищити навіть 100 гривень. Причина – різке підвищення тютюнового акцизу – приблизно у 2,5 раза – запропоноване у законопроекті №1210 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві". Експерт нагадує, що ще у 2017 році Законом України №2245-VIII було встановлено 8-річний графік підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби (на 2018 рік – на 30%, та наступні 7 років – на 20% щорічно), який до 2025 року мав привести національні ставки акцизу до мінімального рівня, діючого в ЄС, а саме – EUR 90 за тисячу штук. "Проте, виходячи із тексту законопроекту, в нас є шанс отримати такі ставки вже у наступному році.

Середня вартість пачки сигарет в Україні в такому випадку буде приблизно 82 гривні. Сьогодні середня ціна - 36 гривень!" – прогнозує Олександр Яворський. За його прогнозом, при такій ціні на сигарети населення перестане купувати легальний продукт. Він буде надто дорогий, та піде в "тінь", до виробників контрафакту або контрабандної продукції.

- "Таке різке збільшення податкового навантаження з акцизу на тютюн матиме мінімальний фіскальний ефект та максимальний негативний ефект на легальний ринок тютюнових виробів, фактично вбиваючи його" , – впевнений Олександр Яворський. Експерт нагадує, що навіть менш значне підвищення акцизів вже мало негативний ефект на зростання доходів держбюджету. Зокрема, у 2018 році підвищення акцизу на 30% збільшило доходи держбюджету від тютюнового акцизу лише на 10%. А вже за січень - липень 2019 року відбулося масштабне недовиконання бюджетного розпису з тютюнового акцизного податку – майже на третину від запланованого обсягу.

- Нагадаю, мова йшла про більш-менш стабільний план підвищення акцизу, який діє зараз. Можна лише уявити, що може статися із ринком при запропонованому різкому підвищенні у 2,5 раза – пише Олександр Яворський. Він наводить прогнозні дані своїх колег: за такого різкого підвищення акцизу рівень нелегального ринку зросте в 4,5 раза та в абсолютному значенні становитиме 27 мільярдів штук сигарет. Для порівняння, це – половина легального ринку тютюнових виробів на сьогодні.