12 вересня на Волині та у світі: події, люди - Спец. Материалы

01:28 12 Сентябрь Киев, Украина

12 вересня на Волині та у світі: події, люди Сьогодні,12 вересня, День народження відзначає журналістка першого незалежного інтернет-видання Волині «Волинська правда» Ніна Романюк,а також журналістка, прес –секретар відділу  інформаційної політики Луцької міської ради Лідія Клімчук. Щиро вітаємо! 12 вересня в історії: 1263 — унаслідок змови литовських князів великий князь Міндовг убитий разом із двома синами. 1683 — Віденська битва: австрійсько-німецько-польські війська завдали нищівної поразки переважаючим силам турецької армії. Визначну роль у перемозі зіграв польський король Ян Собеський,який надав у розпорядження імператора Леопольда I свою армію й особисто керував боєм.

Командувач турецького війська великий візир Кара Мустафа на батьківщині був оголошений головним винуватцем поразки і в грудні страчений за наказом султана. 1898 — відкриття Київського політехнічного інституту (31 серпня за ст. ст.). Тоді в КПІ було чотири відділення: механічне (109 студентів),інженерне (101),сільського господарства (87),хімічне (63).

Заняття почалися в приміщенні,збудованому для комерційного училища (по вул. Воровського,24),яке інститут узяв в оренду на рік. 1919 — поет Габріеле д`Аннуціо на чолі озброєного загону італійських націоналістів захопив місто Фіуме (нині – хорватська Рієка). На місто претендували Італія та Держава Словенців,Хорватів і Сербів.

Д`Аннунціо проголосив себе диктатором (дуче) і вимагав від Риму анексувати Фіуме,однак Італія,навпаки,під тиском союзників пішла на морську блокаду Фіуме,аби змусити “легіонерів” здати місто. Через рік – 8 вересня 1920 р. – д`Аннунціо проголосив незалежність країни під назвою Італійське регентство Карнаро (або ж Республіка Фіуме). Дуче самопроголошеної незалежної держави оголосив Італії війну,але здав місто після бомбардування італійським флотом 30 грудня 1920 р.

1933 — американській фізик угорського походження Лео Сілард запропонував ідею ланцюгової ядерної реакції. 1934 — Латвія,Литва й Естонія утворили політичний союз. Підписаний у Женеві договір увійшов в історію під назвою Балтійської Антанти. 1941 — у Ладижині Вінницької області нацистською окупаційною владою розстріляно 504 євреї.

1942 — у Літині Вінницької області нацистською окупаційною владою розстріляно 580 євреїв. 1942 — у Південній Атлантиці німецькі підводні човни торпедували англійський транспортний корабель “Лаконія”,на якому перебувало 1800 полонених італійців. Британський транспорт затонув,загинули 1649 осіб. 1943 — операція “Дуб”: група німецьких десантників на чолі з Отто Скорцені висадилася в гірському районі Італії Гран-Сассо їй атакувала готель,де перебував в ув`язненні дуче Беніто Муссоліні.

Диктатор Італії був звільнений без єдиного пострілу і доставлений у Рим,а пізніше – в Берлін. 1974 — революційні повстанці скинули останнього імператора Ефіопії Хайле Селассіє I. 1991 — Верховна Рада України ухвалила закон “Про правонаступництво України”,відповідно до якого найвищим органом влади стала Верховної Ради України в депутатському складі Верховної Ради УРСР; до ухвалення нової Конституції зберігала чинність Конституція УРСР; кордони УРСР на момент прийняття Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990 р.) визначалися як державні кордони України. Україна підтверджувала свої зобов`язання за міжнародними договорами,укладеними УРСР до проголошення незалежності.

Громадяни СРСР,які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на території України,ставали громадянами України. Також Верховна Рада України ухвалила постанову “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР”,згідно з якою до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовувалися законодавчі акти СРСР,за умови,що вони не суперечили Конституції і законам України. 1991 — у Києві на Майдані Незалежності почався демонтаж скульптурної композиції на честь Жовтневої революції з центральною фігурою Леніна. Натовп відбив літери на постаменті та обмалював образливими написами.

Надалі монумент закрили щитами,аби згодом розібрати. Зараз ніхто не знає,де поділи той демонтований пам`ятник. 1991 — у Донецьку відбувся установчий з`їзд Ліберальної партії України. Організаторами ЛПУ стали промисловці і підприємці переважно східного регіону.

1995 — в Україну прибула урядова делегація Держави Ізраїль на чолі з прем`єр-міністром Іцхаком Рабином. Це був перший офіційний візит глави ізраїльського уряду в Україну. 12 вересня народились: 1875 — Олександр Кошиць,український диригент,композитор та етнограф. Кошицева колискова “Ой ходить сон коло вікон” лягла в основу відомої пісні Джорджа Гершвіна “Summertime”.

1897 — Ірен Жоліо-Кюрі,французький фізик,лауреатка Нобелівської премії з хімії 1935 р. (спільно з чоловіком Фредеріком Жоліо). 1913 — Джеймс (Джессі) Оуенс,американський легкоатлет,спринтер і стрибун. Чотириразовий чемпіон Олімпіади 1936 р.

в Берліні. На цих Олімпійських іграх у нацистській Німеччині темношкірий Оуенс спростував твердження Гітлера про зверхність білої раси. 1921 — Станіслав Лем,польський письменник-фантаст,уродженець Львова. За православним календарем 12 вересня іменини відзначають: Олександр,Арсеній,Гаврило,Григорій,Данило,Євстафій,Єфрем,Іван (Іоанн),Иоанникий,Макар (Макарий),Никодим,Павло,Сава,Спиридон,Фантин,Христофор і Яків (Иаков).

12 вересня відзначається Перенесення мощів святого благовірного великого князя Олександра Невського в Олександро-Невську лавру в Санкт-Петербурзі. Наші предки помітили,що теплий вечір і зоряна ніч 12 вересня обіцяють хороший врожай наступного року,а теплий і сухий день вказують на пізню зиму. До уваги читачів: якщо ви хочете привітати близьких чи рідних з Днем народження,надсилайте поздоровлення та фото іменинників на електронну пошту «Волинської правди» ([email protected]). .